Teknoloji, Bilim, Gizem ve Kültür/Sanat!

2014/12/16

Dünyanın En Tehlikeli ve Esrarengiz Eklem Bacaklılarından # Scolopendra
Video Yazılı Metni:


Akrepler, örümcekler ve devasa böcekler, insanlar için farklı duygular ve tehlikeler meydana getirebiliyor. Zehirli eklem bacaklılar hem ürkütücü hem de fiziksel olarak çok tehlikeli durumları da oluşturabiliyor.


Her ne kadar zehirli ve fiziki tahribat oluşturabilecek olan eklem bacaklılar olsa da bazı gizemli türler de var ki bazı memelileri dahi avlayabilecek yeteneğe ve güce sahipler.

Düşünüldüğü zaman eklem bacaklı canlıların etle beslendiğine inanmak oldukça zor olabiliyor. Ancak dünya üzerin de öyle bir eklem bacaklı bulunuyor ki zehirli olduğu kadar avcılığıyla da bir yılan kadar becerikli olabiliyor.

Çıyanlar gündelik yaşantılarda da insan yaşam alanlarında sık sık görülebilen canlı türlerindendir. Bu çıyanlar zehirli olabilmekle beraber insanlar için tehditte oluşturabilmektedir. Fakat bu canlılar herhangi bir memeli canlıyı avlayabilecek güce sahip değildir.

Dünyanın en büyük çıyan formlu canlısı olan Scolopendra isimli canlı, hem çok zehirli hem de nitekim yırtıcı bir canlıdır. Eklem bacaklı ailesinden olan Scolopendra, 40 santim boyutlarına kadar ulaşabilen canlılardır. Bu devasa boyuta ulaşan türler dünya üzerinde çok nadir görülmektedir.

Araştırmalara konu olan ve dev boyutlara ulaşabildikleri yaşam alanı Venezüella' da yer alan belirli mağarada bulunmaktadırlar. Güneş ışığından hoşlanmadıkları için ender görülen eklem bacaklılardan olan Scolopendra, nemli ve karanlık ortamlar da yaşamayı tercih ediyor.

Scolopendra hakkında ki en ilginç detaylar ise beslenme alışkanlıklarında gizleniyor. Doğal ortamlarında kurbağa, fare, yavru ejder ve kertenkeleler ile beslenebilmekte olduğu görülmüştür.

Farklılaşmış ağız kıskaçları bu tarz canlıların derilerini ve etlerini parçalayabilecek yetenektedirler. Aynı aile de yer alan diğer canlılar deriyi delebilecek olsalar da eti parçalayıp yiyebilecek sevide değildirler.

Scolopendra hakkında ki en büyük söylenti ise yarasa avlayabilecek kadar güçlü eklem bacaklılar olduğudur. Bu durum ilk etapta olasılık dışı olarak görülmüş olsa da yaşam alanların da yarasaların da yaşadığı düşünüldüğünde söylentiler asılsız olmayacağı düşünülmüş ve bu konuda araştırmalar yapılmıştır.

En nihayetinde aktör ve araştırmacı olan  Dominic Monaghan, Vahşi Şeyler Belgeselinde Venezüella da yer alan yaşam mağaralarında devasa boylarda ki Scolopendra görüntülemiş ve yarasa avlamış ve yarasa eti ile beslenen bir Scolopendra ya rastlamıştır.

Avlanma görselleri, bu mağarada da yoğun vampir yarasa yaşam alanı bulunduğu düşünülerek, Scolopendra türünün karanlıkla beraber ayrıca neden bu noktaları tercih ettiğine dair de yeni bilgiler niteliğinde olmuştur.

Bu görüntülerin ardından söylenti olan durumun gerçek olduğu kanıtlanmıştır.

Eklem bacaklı bir canlının fare, kertenkele ve ejderlerin yanı sıra yarasaları dahi avlayabilecek yetenekte olmaları hayvanlar âleminin aslında ne kadar gizemli ve tehlikeli olabileceğine de kanıt niteliğinde.

sources:

/*Eklem Bacaklı Yazılış Şekli (Madde .10) http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=MAKAS  */

http://www.bbcamerica.com/wild-things/
http://www.issg.org/database/species/ecology.asp?si=1459
http://wiki.ffxiclopedia.org/wiki/Scolopendra
http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=s0036-46652000000600007
http://caribjsci.org/aug05/41_340-346.pdf
http://www.arkive.org/scolopendra/scolopendra-morsitans/
http://www.todayifoundout.com/index.php/2014/02/creepy-scolopendra-gigantea-centipede/
http://tarantulaspiders.com/Scolopendra_galapagoensis.php
http://en.wikipedia.org/wiki/Scolopendra_gigantea
http://en.wikipedia.org/wiki/Scolopendra
http://en.wiktionary.org/wiki/Scolopendra
http://www.theoi.com/Thaumasios/Skolopendra.html
http://naturdata.com/Scolopendra-cingulata-14442.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23148443

Bilim, Teknoloji ,Kültür ,Sanat, Yaşam.
ERNERTM / Eren Ertem

https://youtube.com/ERNERTM
https://twitter.com/ERTMERN
https://facebook.com/ERNERTM
https://500px.com/erenertem
https://www.udemy.com/u/erenertem/
http://www.twitch.tv/ernertm
https://vimeo.com/ERENERTEM
https://google.com/+ErenErtem
https://www.linkedin.com/in/erenertem
http://instagram.com/ERNERTM
http://tr.pinterest.com/erenertem/
http://erenertem.blogspot.com.tr/
https://www.reddit.com/user/ernertm/

Popüler İçerikler